Navigation Menu
Dělníci dálniční údržby každý den vstupují do provozu a nasazují své životy

Dělníci dálniční údržby každý den vstupují do provozu a nasazují své životy

on 09. 12. 2017 in Doprava

Jejich revírem je dálnice… tahle slova jsme jistě všichni slyšeli ve spojitosti s jedním seriálem, nicméně nejenom akční hrdinové každý den nastavují své životy zvýšenému riziku na silnicích a dálnicích za provozu. Právě naši zaměstnanci „dělníci dálniční údržby, projektanti, kontroloři a další“ každý den vstupují do provozu a nasazují své životy proto, abychom my všichni mohli jezdit po udržovaných dálnicích bez nehod.

Řidiči by si měli uvědomit, že pokud se budou chovat neohleduplně k zaměstnancům, jež pro ně spravují tyto komunikace budou na tom sami biti.

Základní pravidla ohleduplnosti k pracovníkům, pracujících za provozu

1) Plně se věnovat řízení, sledovat vozovku na dostatečnou vzdálenost úměrnou rychlosti
2) Dodržovat rychlostní omezení (ty značky u silnice tam opravdu nejsou jen tak)
3) Když už míjím dopravní nehodu, nerozptyluji se, neb se mi může stát to samé.

Mějme proto všichni na paměti, že auto je zbraň. A žádný soudný člověk přeci nechce používat zbraň na někoho, kdo pracuje na silnici či dálnici proto, aby ostatní lidé tyto dálnice mohli nerušeně používat.

UDÁLOSTI, KTERÉ OHROZILY ŽIVOTY PRACOVNÍKŮ:

 

25. 7. 2016, 10:05 hod., D2, km 47,86, směr Brno

Řidič nákladního vozidla usnul a narazil do  nákladního vozidla ŘSD Iveco se zabezpečovacím vozíkem v odstavním  jízdním pruhu, které zabezpečovalo vozidlo MB Unimog, které opravovalo a vyměňovalo směrové sloupky. Jeden z pracovníků ŘSD stál v době nehody na travnaté ploše a druhý pracovník odnášel vyměněný sloupek do auta, kde se střetl s kamionem. První pracovník byl těžce zraněn a letecky odvezen do Brna a druhý odvezen na kontrolu k lékaři – bez zranění.

Ohroženi na životech: 2 zaměstnanci – z toho 1 těžké zranění s trvalými následky;

Škoda na majetku: na technice ŘSD 520.000,- Kč, likvidace kontaminované zeminy naftou (1000 l) cca 100.000,- Kč.

2. 6. 2016, 04:30 hod., D1, km 126,6, směr Brno

Při zabezpečení pracoviště na dálnici pomocí nákladního automobilu LIAZ se zapřaženým výstražným vozíkem, výstražnými prahy a výstražným světlem došlo ze strany přijíždějící soupravy nákladního automobilu Iveco s návěsem k zadnímu přímému nárazu. Příčiny této dopravní nehody lze přičíst k nevěnování se řízení nebo mikrospánku. Při této události se naštěstí v blízkosti nákladního automobilu LIAZ nepohyboval žádný zaměstnanec údržby dálnice.

Škoda na majetku ŘSD: LIAZ + vozík cca 265.000,- Kč, dále byl poškozen betonový kryt kanalizace, dopravní značení a travnatá mez v hodnotě cca 30.000,- Kč

8. 7. 2016, 13:04 hod., D5, km 27,5, směr Praha

Pracovníci údržby se vraceli po zabezpečování sečení ve vozidle Iveco Daily 65 se zapřaženým výstražným vozíkem zpět na středisko, když do nich narazil přední částí a pravým bokem nepozorný řidič jedoucí ve vozidle Renault Master. Tato dopravní nehoda si vyžádala zranění zaměstnance ŘSD, konkrétně otřes mozku spojený s pohmožděninami na těle a lehkými oděrkami.

Ohroženi na životech: zraněn 1 zaměstnanec ŘSD; škoda na majetku ŘSD: cca 280.000,- Kč.

24. 5. 2016, 16:05 hod., D1, km 193,5, směr Brno

Řidič soupravy nákladního vozidla Scania s návěsem se plně nevěnoval řízení a vjel na pravou krajnici a narazil do vozidla údržby se zapřaženým zabezpečovacím přívěsem. V kabině vozidla údržby se v této chvíli nacházeli dva pracovníci ŘSD, jenž prováděli úklid uzávěrky jízdního pruhu po geodetickém měření. Z přiložené fotografie je patrno, že se jedná o dlouhý přehledný úsek. Jen zázrakem nedošlo k tragédii.

Ohroženi na životech: 2 zaměstnanci ŘSD; škoda na majetku ŘSD: předzvěstný vozík cca 310.000,- Kč.

21. 7. 2015, 6:20 hod., D1 km 115.7, směr Praha

Řidič nákladního automobilu s návěsem narazil do nákladního vozidla údržby (NA Tatra T815) se zabezpečovacím výstražným vozíkem (světelná signalizace + šipka), které zabezpečovalo pracoviště v pravém jízdním pruhu. Vzhledem k nepřítomnosti brzdné čáry lze předpokládat, že viník nehody vůbec nebrzdil  a narazil v plné rychlosti. Nákladní vozidlo údržby Tatra bylo nárazem posunuto o cca 35 metrů se zataženou ruční brzdou. Pracoviště bylo zajištěno světelným kuželem a příčnými prahy již 150 m před NA Tatra T815. Nehodou bylo ohroženo na životě 5 pracovníků, uvnitř NA Tatra T815 či jeho blízkosti se naštěstí v době nárazu nikdo nenacházel.

Vzhledem k uvedenému lze předpokládat, že se viník nehody nevěnoval řízení. 

Škody na majetku ŘSD:

Celková škoda 560.000,00 Kč (Tatra T815 – 200 tis. Kč, vozík se šipkou – 360 tis. Kč).

Zdroj: rsd.cz

Podělit se o článek