Navigation Menu
MOTO: Čekání na jaro

MOTO: Čekání na jaro

on 23. 03. 2018 in Ostatní zajímavosti

První jarní den máme za sebou, ale zima se stále nehodlá vzdát své vlády. Ačkoli svítí slunce, nemá dostatečnou sílu prohřát zemi, natož silnice. Většina motorkářů nedočkavě vyhlíží teplejší dny a blížící se víkend. V duchu se modlí, aby mohli konečně provětrat své motorové miláčky, takříkajíc „vyhnat pavouky z výfuků“. Někteří jedinci ani nezazimovali a brázdili silnice i v zimních měsících a důkazy pak zveřejňovali na sociálních sítích.

Když už jsem zavítal do sociálních sítí, co dělali a jak se bavili motorkáři, když nemohli jezdit? Je hodně FB stránek, které sdružují motorkáře. Některé skupiny jsou všeobecné, bez pravidel, jiné jsou speciálně dělané pro majitele konkrétních motocyklů a dokonce se tu najde i skupina, která sdružuje zájemce o svezení, tzv. baťůžky. V zimě měli tyhle skupiny hodně společné příspěvky. Začalo to nevinně fotkami motocyklů nebo zajímavých strojů, přes krásné a spoře oděné modelky, po vtipná videa. Řešili se opravy, výměny, koupě i prodej náhradních dílů nebo se zveřejňovaly vychytávky a různé úpravy motorek. Největší radost udělala zpráva, kdy protestující proti šikaně motorkářů na STK, dosáhli malých, ale o to významných úlev. Teď už technická kontrola nebude tak velký strašák, jako tomu bylo v loňském roce.

Najdou se také motorkáři, kteří nelení a svůj volný čas obětují druhým. Svolávají další a další, aby si nechali pustit žilou, a darují svoji krev těm, kteří ji potřebují. Jiní se baví v kruhu dětí umístěných v dětských domovech či ústavech. V dnešní době není problém najít partu lidí, kteří si pod patronát vezmou postižené dítě a pořádají pro něj veřejné vyjížďky nebo sbírky.

Dále tu máme party, které organizují vyjížďky, aby uctili památku svých, tragicky zesnulých kamarádů. S příchodem jara se začínají objevovat různé pozvánky na podobné akce. Například vyjížďka 12. 5. 2018 pro Lukáše Součka V Humpolci nebo Vyjížďka pro Romču 19. 5. 2018 U Trampa v buchlovských kopcích.

V neposlední řadě musím uvést akce, které s jarem souvisí. Jsou to vyjížďky k zahájení sezóny. Mívají různé názvy, někdy legrační, jindy poetické, ale všechny mají jedno společné. Je to setkání milovníků jednostopého vozidla, kdy následující vyjížďkou vytvoří nekonečně dlouhou kolonu. Zkrátka, svým charakteristickým vítáním jara trochu omezí provoz.

Proč tento článek vůbec píšu? Chtěl bych tímto poprosit ostatní účastníky silničního provozu, aby tolerovali motorkářské vyjížďky. Najde se hodně lidí, kteří jsou nepřející nebo nemají motorkáře v lásce, a pravda, někdy je to oprávněné. Je třeba si však uvědomit, že i mezi řidiči automobilů jsou černé ovce a není jich rozhodně málo. Bohužel, protože jsou motorkáři sezónní záležitostí, jejich nehody a prohřešky jsou více viditelné.

Respektujte se na silnicích vzájemně a ubyde zbytečného pláče.

Příjemnou sezónu 2018, mnoho kilometrů a šťastných návratů domů bez nehod přeje Dopravní-omezení.cz

Autor: -ALADAR –

Podělit se o článek