Navigation Menu
MOTO: „JEZDI TAK, JAKO BY TĚ CHTĚLI VŠICHNI ZABÍT!“

MOTO: „JEZDI TAK, JAKO BY TĚ CHTĚLI VŠICHNI ZABÍT!“

on 14. 03. 2017 in Ostatní zajímavosti

Motorkářská sezona se nezadržitelně blíží. Někteří motorkáři jezdí celoročně, proto jim ani slovo „sezóna“ nic neříká, ale ostatní, kterých je valná většina a jezdí v období jaro až podzim, nervózně vyhlížejí první teplejší dny a suché vozovky.

Je sice ještě březen, kdy pranostika nabádá, abychom zalezli za kamna, ale přesto se čím dál častěji objevují dny, kdy je možné vyrazit alespoň na krátkou vyjížďku.

Bohužel někteří tyto chvilky podceňují a s prvními kilometry, které nám dovolí konečně vytáhnout oprášené stroje z garáže na projížďku, je doprovázeno zprávami o nehodách kolegů, kteří z nějakého důvodu nezvládli řízení.

Na internetu či ve zprávách vidíme příspěvky, které nejsou pro motorkáře příjemné, a přesto se mnoho z nás z nich nepoučí. I Pepa „Sršeň“ jezdí s krédem: „Jezdi tak, jako by tě chtěli všichni zabít!“ To ovšem neznamená, že bychom měli za každou cenu ujet, aby nás to nezabilo.

Každý z nás je originál a každý z nás má pud sebezáchovy posunut jinak a podle toho je vidět, jak kdo jezdí. Někdo ho má tak daleko, že to spíše hraničí se sebevražedným jednáním a neuvědomuje si, že neohrožuje pouze sebe a že není jediným uživatelem silnice. Tito sebevrazi jezdí nepřiměřenou rychlostí, neohleduplně, nepředvídatelně předjíždí v úsecích, kde by jiný nepředjížděl a podobně. Možná proto mnoho řidičů „plechovkářů“ nemá rádo motocyklisty, protože s nimi mají špatné zkušenosti.

Není však chyba pouze na straně motorkářů. Znám i ze své zkušenosti okamžiky, kdy se „plechovkáři“ chovají právě tak, jako by vás chtěli zabít. Vytlačují ze silnice, vybržďují, nechtějí se nechat předjet nebo při předjíždění cuknou náhle volantem a podobné věci, které nejsou zrovna příjemné, zvláště ve vyšších rychlostech.

Nejčastější provokací ze strany automobilistů proti motorkářům je ostřikování čelního skla, kdy voda z ostřikovačů dopadá na hledí přílby motorkáře. Někteří motoristé tomu říkají: „Umýt nebo vykoupat motorkáře“ Ač to zní úsměvně, není to zrovna příjemná situace. Motorkář takto „vykoupán“ se stává po dobu několika vteřin slepým, a to ohrožuje všechny účastníky silničního provozu. Tyto koupací praktiky jsou těžce prokazatelné při objasnění případné nehody a tak viník v mnoha případech zůstává v anonymitě a nevypátrán.

Co jsem chtěl tímto článkem vyjádřit? Že krédo: „Jezdi tak, jako by tě chtěli všichni zabít!“ platí pro obě strany. Bohužel, motorkář je mnohem zranitelnější a často přehlédnutelná součást silničního provozu, což by měli brát v úvahu hlavně plechovkáři. My motorkáři bychom si zase měli trochu sáhnout do svědomí, zda příčinu některých nešvarů tak trochu nepodněcujeme svým stylem jízdy.

Nakonec pro motorkáře i plechovkáře – „Cesta je cíl“ a my všichni se chceme do toho cíle dostat živí a zdraví.

Takže mnoho kilometrů a nádherných zážitků v letošní sezóně a hlavně šťastné návraty domů kolama dolů přeje redakce webu DOPRAVNÍ-OMEZENÍ.CZ a Aladar.

-ALADAR-


Podělit se o článek