Navigation Menu
Pomníčky u silnice, pietní místo nebo trn v oku vandalů?

Pomníčky u silnice, pietní místo nebo trn v oku vandalů?

on 06. 07. 2017 in Ostatní zajímavosti

Ačkoliv neexistuje mapa, která by nám ukázala četnost pomníčků podél silnic, budovaných pozůstalými obětí dopravních nehod, jejich množství vypovídá mnohé. Dá se říci, že každá silnice má minimálně jednu oběť dopravní nehody a tudíž jeden takový pomníček.

Pomníčky se nacházejí v blízkosti komunikací v místech, kde se stala nehoda s tragickými následky. Jsou zpravidla zbudovány nejbližšími příbuznými a neslouží pouze k pietním účelům, ale mají také výstražný charakter.

Když zabrousíme do nedaleké historie, pomníčky jako takové, se začínají objevovat koncem 20. století po celém světě. Výrazné rozšíření nastalo převážně v devadesátých letech a nebojím se říct, že bilance bohužel stoupá.

Pozůstalí, ať jsou to rodinní příslušníci nebo kamarádi oběti, přicházejí buď v pravidelných, nebo nepravidelných intervalech, uctít památku, a zanechávají na místě zapálené svíčky, květiny nebo i různé předměty, které se určitým způsobem vztahují k oběti.

pomníčky u silnic

pomníčky u silnic

Co se týká legality výstavby takových pomníčků, ve světě je výstavba jakýchkoliv objektů v blízkosti silnic přísně regulována a některé státy dokonce pomníčky výslovně zakazují. Má to svůj význam, a to z důvodu bezpečnosti. Lidé při návštěvě takového místa se sami vystavují hrozícímu nebezpečí v rámci silničního provozu a také je tu jisté procento rizika, že se může další nehoda na stejném místě opakovat. V ČR sice není regulace právně vymezena, přesto by se jednalo o černou stavbu, která v blízkosti silnic nemá co dělat, tudíž je nelegální. Otázkou zůstává, zda se dá vůbec nějakým způsobem stavba zlegalizovat. Přesto jsou pomníčky většinou silničáři i majiteli pozemků tolerovány.

Nyní konečně přistoupím k jádru věci, proč jsem si vybral tohle téma. Pomníčky ač legální či nelegální, mají svého majitele a nejen pro něj se veškeré dění kolem něj stává citlivou srdeční záležitostí. Pomníček symbolizuje ztrátu nejbližšího a emočně jej zraňuje veškerá negativita, která by tuto ztrátu připomínala. Navíc, když po jisté době přijde, aby zavzpomínal na doby, kdy dotyčná oběť (omlouvám se za tento výraz, ale nejvíc vystihuje všechny možnosti) žila, na kterou má krásné vzpomínky a její odchod byl pro něj těžkou ztrátou, aby důstojně uctil památku, položil květiny či zapálil svíčku a zjistí, že stejné místo navštívil vandal a zanechal po sobě nepředstavitelnou spoušť, mi hlava nebere.

pomníčky u silnic

pomníčky u silnic

Denně jezdím do práce kolem dvou takových míst. V obou případech se jedná o křižovatky. Na jedné z nich jsou zřízená dvě pietní místa a necelý kilometr odtud jedno v podobě žulového kříže na betonovém podstavci. Nedávno jsem však našel toto místo v dezolátním stavu. Křížek někdo prostě povalil a ten se rozbil na kusy. Ač nemám žádnou citovou vazbu k tomuto místu, přesto mě to zasáhlo a nepochopím dotyčného, z jakého důvodu to udělal. Takového jednání se přeci nemůže dopustit normálně smýšlející inteligentní bytost, které je nazýváno „homo sapiens“. Jak může mít někdo takovou morální psychickou sílu, aby něco podobného spáchal?

Závěr nechávám otevřený, ten ať si domyslí každý sám. Otevřeně však vyzývám každého, kdo podobně uvažuje, nechť zanechá podobných projevů, za které bude nenáviděn a raději jde udělat něco prospěšného, za což bude milován.

– ALADAR –

Podělit se o článek